Nasz Blog

Programy do wizualizacji danych

Każdy przedsiębiorca dąży do tego, aby prowadzona przez niego działalność odnosiła satysfakcjonujące efekty biznesowe. Niestety, osiągnięcie tego celu nie zawsze jest proste. Przejściowe kryzysy, wzrost poziomu konkurencji czy też pojawiające się na rynku, nowe marki – to właśnie problemy, z którymi muszą zmagać się przedsiębiorcy. Nic zatem dziwnego, że podejmowanie decyzji – zwłaszcza tych, które wywierają duży wpływ na przyszłość prowadzonego przedsiębiorstwa – pochłania niejednokrotnie sporą ilość czasu. Co jednak najgorsze to fakt, iż nierzadko wspomniane decyzje są po prostu błędne. Tymczasem na polskim rynku dostępne są już rozwiązania, które w znacznym stopniu eliminują opisywany problem. Mowa o programach do wizualizacji danych.

Program do wizualizacji danych – znamy również pod nazwą narzędzi business intelligence – to zaawansowane technologicznie rozwiązanie tworzone z myślą o potrzebach zdecydowanej większości przedsiębiorstw.

Nadrzędnym celem narzędzi business intelligence jest przetwarzanie dostarczonych danych w taki sposób, aby otrzymane informacje dawały odpowiedzi na pytania dotyczące np. słabych punktów działania przedsiębiorstwa. Opierając się na uzyskanych w ten sposób informacjach jesteśmy w stanie nie tylko poprawić efektywność prowadzonych działań, ale również przewidzieć ewentualne sytuacje kryzysowe.

Czytaj więcej: Narzędzia Business Intelligence

Spora ilość osób dochodzi do wniosku, że chcąc wykorzystać program do wizualizacji danych należy albo posiadać zaawansowaną wiedzę z zakresu szeroko pojętej analityki biznesowej, albo też konieczna jest pomoc ze strony działu IT. Takie założenie zdecydowanie odbiega od rzeczywistości. W praktyce bowiem program do wizualizacji danych jest opracowany w sposób intuicyjny co oznacza, iż może być on używany przez niemalże każdego pracownika danej firmy. Co więcej, codzienna obsługa nie tylko nie wymaga zaangażowania ze strony działu IT, ale nawet odciąża wspomnianych specjalistów.

Na jakie zatem rozwiązania business intelligence warto się zdecydować? Pierwsze miejsca na liście godnych polecenia programów tego rodzaju zajmują zwłaszcza Qlik Sense i Qlik View. Oba narzędzia pozwalają na samodzielne przeprowadzanie profesjonalnych, zaawansowanych analiz biznesowych, a następnie przedstawianie ich w formie tabeli czy też wykresu o dowolnym typie bądź kształcie. Czym zatem Qlik Sense różni się od Qlik View? Otóż Qlik Sense posiada funkcję self – service visualization, natomiast Qlik View kładzie większy nacisk na tworzenie aplikacji i wsparcie analizy kierowanej.

Czytaj także: Qlik Sense: narzędzie pomocne w analizie biznesowej i modelowaniu danych