Nasz Blog

Narzędzia business intelligence

Business Intelligence – czyli analityka biznesowa – to niezwykle szerokie zagadnienie, które stanowi swego rodzaju połączenie narzędzi, oprogramowania oraz wiedzy eksperckiej. Celem pracy analityków biznesowych jest poprawa wyników firmy oraz eliminacji potencjalnych zagrożeń. Naturalnie osiągnięcie wspomnianego celu nie byłoby możliwe bez pomocy narzędzi business intelligence.

Dlaczego warto wdrożyć narzędzia Business Intelligence?

Systemy business intelligence w znaczący sposób podnoszą konkurencyjność przedsiębiorstwa. Według statystyk firmy, które podejmują decyzje w oparciu o szczegółową analizę danych osiągają zwrot z inwestycji na poziomie 1200%. Jak to możliwe? Angielski filozof Francis Bacon powiedział, że „wiedza to potęga”. W przypadku przedsiębiorstwa wspomnianą wiedzą są wnioski, jakie można wyciągnąć z analizy danych przeprowadzonej z pomocą narzędzi Business Intelligence. Umożliwiają one bowiem zaawansowaną eksploracje danych, odnajdywanie korelacji pomiędzy konkretnymi zjawiskami, co finalnie przekłada się na podejmowanie lepszych decyzji. Mówiąc wprost: posiadając informacje o wynikach sprzedażowych czy decyzjach podejmowanych przez klientów, możemy stworzyć rozwiązania raportowe dla firm, które pomogą w osiągnięciu zadowalających efektów biznesowych.

Nowoczesne narzędzia Business Intelligence pozwalają na zaprezentowanie danych w niemalże dowolnej postaci, a więc na przykład tabeli czy wykresu. Co istotne to fakt, iż tworzenie analiz nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy wskazać konkretne źródło (np. arkusz Excel), a program sam przetworzy dostarczone mu informacje. W ten prosty sposób możemy uzyskać informacje dotyczące funkcjonowania dowolnego obszaru przedsiębiorstwa. Warto dodać, iż wybrane systemy analityki biznesowej oferują tak zwaną wspólną przestrzeń pracy. Przy jej pomocy osoby uprawnione do korzystania z systemu mogą wymieniać się informacjami i wnioskami. Wspólna przestrzeń pracy przyczynia się również do eliminacji błędów w komunikacji pomiędzy pracownikami.

Czytaj także: Narzędzia do analizy danych

Który system Business Intelligence wybrać?

Obecnie na polskim rynku dostępnych jest spora ilość rozwiązań business intelligence. W ostatnim raporcie Gartnera na pozycji lidera uplasowały się trzy produkty: Microsoft Power BI, Tableau i Qlik. Które z nich wybrać? W praktyce wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, niemniej jednak na szczególną uwagę zasługuje platforma Qlik: Qlik Sense i QlikView. Obie aplikacje – Qlik Sense i QlikView zyskały szczególnie dużą popularność na polskim rynku.

Czym różnią się te programy? Otóż Qlik Sense posiada funkcję self-service visualization, stworzoną z myślą o samoobsłudze w zakresie przygotowania kokpitów analitycznych. Natomiast QlikView skupia się na tworzeniu aplikacji i wsparciu analizy kierowanej, jednak – w przeciwieństwie do Qlik Sense – jest przeznaczony dla osób posiadających umiejętności zarówno deweloperskie, jak i analityczne.

Czytaj więcej: Systemy Business Intelligence