Nasz Blog

Narzędzia do analizy danych

Narzędzia do analizy danych typu business intelligence pozwalają na zaawansowaną eksplorację danych i odnajdywanie korelacji zachodzących pomiędzy danymi zjawiskami. Co jednak najciekawsze to fakt, iż tworzone obecnie narzędzia business intelligence są zarazem zaawansowane technologicznie, jak i proste w obsłudze. Przeprowadzona z ich pomocą analiza danych może przyczynić się do usprawnienia konkretnych procesów, ulepszenia produktów czy też świadczonych usług, a także wpłynąć na efekty finansowe firmy.

Jakie są możliwości narzędzi business intelligence?

W praktyce narzędzia do analizy danych typu business intelligence, umożliwiają przechowywanie i przetwarzanie bardzo dużych wolumenów danych, prezentowanych w postaci czytelnych wykresów. Z pomocą narzędzi BI można również wyselekcjonować i dostarczać informacje dokładnie wtedy, kiedy są potrzebne. Dzięki temu narzędzia klasy business intelligence pozwalają zoptymalizować procesy decyzyjne i w efekcie zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Przykładowe możliwości narzędzi business intelligence:

  • Dynamiczne analizy, które umożliwiają pozyskanie danych wprost ze źródła (również źródeł rozproszonych) bez konieczności angażowania działu IT
  • Panele menadżerskie przedstawiające dane za pomocą czytelnych wizualizacji
  • Przechowywanie posegregowanych informacji o ujednoliconym formacie w bazie danych
  • Funkcja self-service
  • Integracja z używanymi przez firmę systemami
  • Analiza trendów

Czytaj także: Narzędzia Business Intelligence

Które narzędzie business intelligence wybrać?

Ilość narzędzi do analizy danych dostępnych na polskim rynku potrafi przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy, nawet profesjonalnych analityków biznesowych. Które z nich są warte uwagi? Poniżej prezentujemy listę najbardziej popularnych narzędzi BI dostępnych na rynku.

Qlik Sense

Qlik Sense to narzędzie self-service, a zatem takie, którego obsługa nie wymaga angażowania działu IT. Może być używane samodzielnie lub też jako uzupełnienie QlikView. Wśród cech charakterystycznych Qlik Sense wymienić należy krótki czas ładowania raportu, szybką reakcję na wybierane filtry, funkcję drag&drop oraz możliwość tworzenia responsywnych kokpitów menadżerskich.

Czytaj więcej: Qlik Sense: narzędzie pomocne w analizie biznesowej i modelowaniu danych

QlikView

QlikView cechuje szybkość oraz możliwości pracy z każdym źródłem informacji. W środowiskach hybrydowych odpowiedzialne jest z reguły za warstwę ładowania danych. QlikView posiada zaawansowane funkcje kastomizacji, dzięki czemu może być wykorzystywane do tworzenia raportów, w których przestrzeń analityczna planowana jest ze szczególną dokładnością. Posiada również zaawansowaną funkcję pracy zespołowej, która umożliwia wspólne tworzenie i analizowanie raportów.

Microsoft Power BI

Kolejne narzędzie typu self-service. Microsoft Power BI pozwala na tworzenie raportów menadżerskich (które dostępne są na wszystkich urządzeniach) oraz analiz w czasie rzeczywistym. Wspomniane raporty mogą być uzupełniane o wskazane elementy, a następnie przedstawiane w formie interaktywnej prezentacji.

Tableau

Ostatnim z narzędzi self–service jest Tableau. Program posiada funkcję drag&drop, dzięki której użytkownik może tworzyć wizualizacje i dashboardy menadżerskie. Tableau jest narzędziem intuicyjnym. Umożliwia sortowanie zgromadzonych informacji, filtrowanie wyników oraz drążenie danych.